گاز زدن سرمربی دریافت اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گاز زدن: سرمربی دریافت اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بازار مسکن در «پساخروج»

عهدشکنی آمریکا در «برجام» با اعلام خروج این کشور از برنامه جامع اقدام مشترک، روند شاخص‌ها در یکی از مهمترین بازارهای اقتصادی کشور عزیزمان ایران را دستخوش عوض کر

بازار مسکن در «پساخروج»

بازار مسکن در «پساخروج»

عبارات مهم : ایران

عهدشکنی آمریکا در «برجام» با اعلام خروج این کشور از برنامه جامع اقدام مشترک، روند شاخص ها در یکی از مهمترین بازارهای اقتصادی کشور عزیزمان ایران را دستخوش عوض کردن می کند؟

رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه شب (به وقت ایران)، همانطور که از رفتارهای چند هفته قبل او قابل برداشت بود، از «برجام» خارج شد و به تعهدات بین المللی خود برابر جامعه جهانی در ارتباط با فعالیت های هسته ای کشورمان، پشت پا زد. این اقدام ترامپ از امروز باعث طرح یک پرسش فراگیر در بازار مسکن می شود مبنی بر اینکه «خروج آمریکا از برجام، چه تاثیری بر قیمت مسکن خواهد گذاشت؟»

بازار مسکن، بی ارتباط و مستقل از عوض کردن و تحولات سایر بازارهای اقتصادی نیست ضمن آنکه، مجموعه ای از متغیرهای بیرونی ازجمله قیمت بازدهی بازارهای رقیب و موازی از یکسو و نوسانات قیمت تورم، درآمد نفت، میزان رشد اقتصادی و درآمد خانوارها از سوی دیگر، بر جهت گیری شاخص های اقتصاد مسکن تاثیر می گذارد. ولی در این مقطع با لحاظ تصویر العمل هایی جهانی به خصوص از ناحیه کشورهای اروپایی به اقدام ترامپ و همچنین دستور مدیر جمهوری کشورمان به وزیر امور خارجه جهت مذاکره سریع با ۵ کشور متعهد در برجام، می توان گفت: خروج آمریکا از برجام به معنای آخر این توافق بین المللی نیست. با این حال، بررسی های «دنیای اقتصاد» با استناد به نظرات کارشناسان اقتصاد مسکن راجع به آنچه این بازار می تواند از این تصمیم تاثیر بپذیرد، حاکی است: بازار معاملات مسکن در دوره «پساخروج»، به یکی از دو مسیر قابل پیش بینی، وارد خواهد شد. چشم انداز کوتاه مدت بازار معاملات مسکن در دوره «پساخروج» را می توان در دو سناریو تشریح کرد.

بازار مسکن در «پساخروج»

در سناریوی اول که سناریوی غالب به نظر می رسد (احتمال وقوع آن زیاد از سناریوی دوم است)، «تقاضای مصرفی» خرید مسکن به نوعی، اختیار عمل زیاد از گذشته پیدا می کند. در این مسیر آینده نگری می شود «تقاضای سرمایه ای» و همچنین «میل به سفته بازی» در بازار ملک مسکونی، نسبت به سال گذشته، کم کردن چشمگیری پیدا کند. شرایطی که در بازار مسکن با مهار شدن سفته بازی های ملکی دوران رونق، رقم می خورد در نهایت تورم شدید ماه های اخیر در این بازار را به کنترل در می آورد و از این بابت به نفع خریداران مصرفی خواهد شد.

شیب رشد ماهانه قیمت مسکن طی ۴ ماه گذشته، دو برابر یک سال قبل از آن بود و پرش های پی در پی در سطح قیمت آپارتمان های فروشی در پایتخت کشور عزیزمان ایران باعث شد قدرت خرید مسکن در شروع امسال دست کم ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افت کند. اکنون به واسطه تاثیری که فضای روانی و اقتصادی دوره «پساخروج» بر تقاضای سرمایه ای خرید ملک خواهد گذاشت، شرایط جهت تثبیت قیمت مسکن دست کم طی یکی دو ماه آینده فراهم شده است هست. آنچه تحقق این سناریو را تقویت می کند ورود بازار معاملات مسکن به شرایط خاص ماه مبارک رمضان هست. همه ساله در ماه روزه، به شکل سنتی، حجم معاملات مسکن به علت خروج دست جمعی دو سمت عرضه و تقاضا از این بازار، کم کردن پیدا می کند. بنابراین از چند روز آینده، حجم مراجعه به فایل های در نوبت فروش در بنگاه ها باز هم کم کردن پیدا خواهد کرد. پیش تر، تحقیقات میدانی در بازه زمانی آخرهای فروردین تا نیمه اردیبهشت امسال حکایت از آن داشت که فضای روانی بازار معاملات مسکن تحت تاثیر دو عنصر –توهم فروشنده و تردید خریداران- قرار گرفته و برآیند این وضعیت، به کم شدن شدت رونق معاملات منجر شده است است.

عهدشکنی آمریکا در «برجام» با اعلام خروج این کشور از برنامه جامع اقدام مشترک، روند شاخص‌ها در یکی از مهمترین بازارهای اقتصادی کشور عزیزمان ایران را دستخوش عوض کر

اکنون «کاهش محسوس هیجان تقاضای خرید» نقطه قوت این بازار است که در کنار «انتظار ناشی از خروج آمریکا از برجام جهت کمتر شدن تقاضای سرمایه ای خرید ملک»، شانس بازار جهت ماندن در فاز رونق را تقویت می کند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، تقاضای خرید مسکن از یک ماه بعد از بروز کامل رونق –اواخر پاییز و اوایل زمستان ۹۶- به شکل تصاعدی در بنگاه ها زیاد کردن پیدا کرد. هرچند به نسبت رشد چشمگیر تقاضای خرید در بازار، حجم معاملات زیاد کردن آنچنانی پیدا نکرد ولی جست وجوها و پرسش و پاسخ ها راجع به فایل فروش و سطح قیمت ها طی ماه های نهایی سال ۹۶ باعث توهم فروشنده ها شد به طوری که بخشی از پرش قیمت مسکن از همین ناحیه شارژ شد. اوضاع سال گذشته باتوجه به مساعد نبودن بازارهای رقیب جهت جذب سرمایه گذار در آن زمان، تقاضای سرمایه ای را نیز به سمت بازار مسکن کشاند، ولی اکنون، انتظار آن است که تقاضای سرمایه ای در بازار مسکن –سناریوی اول- کم کردن پیدا کند.

در سناریوی دوم، آینده نگری می شود جو صبر و انتظار در بازار معاملات مسکن کماکان وجود داشته باشد و همزمان رفتارهای ناشی از ناپایداری متغیرهای بیرونی در بازار مسکن به گونه ای اتفاق بیفتد که تغییری در حجم معاملات ملک رخ ندهد. در این سناریو، وزنه «اثر روانی تحولات بازارهایی همچون ارز» بر بازار مسکن زیاد می شود و تبعیت تورم مسکن از بازدهی بازارهای موازی مشاهده خواهد شد. از میان این دو سناریو، کارشناسان اقتصاد مسکن بروز سناریوی اول را محتمل می دانند و در عین حال بر کشش پایین بازار مسکن نسبت به متغیرهایی از جنس تحولات برجامی تاکید می کنند. خروج ترامپ از برجام، تاثیر کوتاه مدت قابل توجه و مستقیم بر بازار مسکن ندارد، ولی ترکیب این رخداد با سایر متغیرهای بیرونی و درونی، احتمال دارد در میان مدت و بلندمدت، بر روند بازار همچون طول زمانی رونق یا میزان تورم مسکن اثر بگذارد. آنچه طی ماه های اخیر می توان از این حرکت غیرمتعهدانه مدیر جمهوری آمریکا در بازار مسکن پایتخت کشور عزیزمان ایران انتظار داشت، کم کردن تقاضای سرمایه ای خرید ملک هست. کارشناسان اقتصاد مسکن در عین حال، راجع به آینده سرمایه گذاری های ساختمانی معتقدند: اگر چه در دوره «پساخروج»، بعضی فاکتورها در بازار ساخت و ساز از جمله نحوه خرید و فروش مصالح ساختمانی تحت تاثیر قرار می گیرد، ولی آنچه در این مقطع از بازار مسکن، جهت سرمایه گذار ساختمانی ملاک عمل هست، بود و نبود تقاضای خرید است.

تحقیقات میدانی نشان می دهد، هر چند هیجان تقاضای مصرفی خرید نسبت به ماه های نهایی سال گذشته کم کردن پیدا کرده، ولی این، زیاد ناشی از پرش های صورت گرفته در سطح قیمت مسکن هست. اگر شرایط جهت ثبات نسبی قیمت در ماه های آتی –بخصوص از محل خروج تقاضای سرمایه ای- فراهم شود، منزل اولی های مجهز به وام یکم، گروه موثر و پرحجمی هستند جهت آنکه دور موتور رونق در بازار معاملات مسکن را در سطح قابل قبولی زیاد کردن دهند. وام یکم جهت گروه قابل توجهی از منزل اولی های عضویت کننده در صندوق بعد انداز مسکن یکم، به مرحله نوبت پرداخت رسیده هست، ولی سطح قیمت های موجود در بازار اجازه خرید به متقاضیان واجد شرایط دریافت این تسهیلات را نمی دهد. عدم زیاد کردن قیمت مسکن، این مانع را برطرف می کند. اکنون ماهانه بین ۴ تا ۵ هزار منزل اولی – مصرفی ترین نوع تقاضا- می توانند با در دست داشتن وام یکم، در پایتخت کشور عزیزمان ایران اقدام به انجام معامله کنند مشروط بر آنکه عرضه مناسب برابر آنها قرار داشته باشد.

بازار مسکن در «پساخروج»

دو احتمال متفاوت از آینده بازار

یک صاحب نظر ارشد حوزه اقتصاد مسکن با تاکید بر اینکه هم اکنون ارائه تحلیل کامل از اوضاع پیش روی بازار مسکن تحت تاثیر اقدام سه شنبه شب ترامپ امری سخت هست، به «دنیای اقتصاد» گفت: آینده بازار مسکن تحت تاثیر خروج ترامپ از برجام به عوامل متفاوت سیاسی و اقتصادی بستگی دارد و با توجه به اینکه هنوز تصویر واضحی از فضای بین المللی چه در حوزه سیاست و چه در حوزه اقتصاد بعد از این اقدام مدیر جمهور آمریکا مشخص نیست، نمی توان با صراحت اعلام کرد که این تصمیم چه اثری بر بخش مسکن خواهد داشت.

عهدشکنی آمریکا در «برجام» با اعلام خروج این کشور از برنامه جامع اقدام مشترک، روند شاخص‌ها در یکی از مهمترین بازارهای اقتصادی کشور عزیزمان ایران را دستخوش عوض کر

فردین یزدانی افزود: با این حال احتمالاتی در خصوص اوضاع پیش روی بازار مسکن در کوتاه مدت و بلندمدت می توان در نظر گرفت که می تواند اثر خود را به اشکال مختلفی بر بازار مسکن داشته باشد. وی توضیح داد: در کوتاه مدت این احتمال وجود دارد که تحت تاثیر ایجاد نااطمینانی در بازارها، بخشی از تقاضای سرمایه ای از بازار مسکن خارج شود؛ هر چند تقاضای مصرفی همچنان در بازار حضور دارد، ولی خروج تقاضای سفته بازی و سوداگرانه از بازار مسکن احتمالا سطح قیمت ها در این بازار را به صورت نسبی تحت تاثیر قرار می دهد و منجر به کم کردن یا دست کم ثبات قیمت ها می شود. یزدانی ادامه داد: با این حال در صورت عوض کردن شرایط موجود مبنی بر اعمال تحریم های تازه علیه کشور عزیزمان ایران این احتمال نیز وجود دارد که با تنگ تر شدن مجرای مبادلات اقتصادی کشور عزیزمان ایران با فضای بین المللی بخشی از نقدینگی موجود در جامعه وارد بازار مسکن شود و تقاضا جهت خرید ملک به عنوان بازار با درجه ریسک کمتر، زیاد کردن یابد. وی افزود: در صورت عدم اندیشیدن تمهیدات مورد نیاز ممکن است«رکود تورمی» در بازار مسکن ایجاد شود. هرچند آینده نگری دقیق شرایط پیش رو فعلا میسر نیست.

غلامرضا سلامی، تحلیلگر ارشد اقتصاد مسکن نیز با تاکید بر اینکه فعلا نمی توان تصویر دقیقی از آینده پیش روی بازار مسکن تحت تاثیر تصمیم تازه ترامپ جهت خروج از برجام متصور شد به «دنیای اقتصاد» گفت: احتمالات حاکی از آن است که تحت تاثیر خروج آمریکا از برجام، در کوتاه مدت حجم تقاضای سرمایه ای در بازار مسکن کم کردن می یابد و بخشی از سرمایه گذاران ملکی تا وقت روشن شدن شرایط اقتصادی و سیاسی پیش رو فعلا از ورود به بازار مسکن خودداری خواهند کرد. وی افزود: با این حال تصویر دقیقی از آینده بلندمدت بازارمسکن تحت تاثیر خروج آمریکا از برجام قابل آینده نگری نیست؛ هرچند درصورت شدت یافتن تحریم ها و اعمال تحریم های تازه علیه کشور عزیزمان ایران کل اقتصاد کشور عزیزمان ایران تحت تاثیر قرار می گیرد؛ با این حال خروج تقاضای سفته بازی از بازار مسکن در کوتاه مدت می تواند سطح فعلی قیمت ها را تحت تاثیر قرار دهد.

بازار مسکن در «پساخروج»

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | اقتصاد | آمریکا | اقتصاد | اقتصادی | سرمایه گذار | سرمایه گذاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs