گاز زدن سرمربی دریافت اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گاز زدن: سرمربی دریافت اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری از قطع همکاری با معتمدآریا تا بازگشت به تلویزیون بعد از ۱۰ سال

همایون اسعدیان بعد از ۱۰ سال فعالیت سینمایی به تلویزیون بازگشته است تا سریال تاریخی «لحظه گرگ و میش» را بسازد. این سریال در ژانر اجتماعی سه دهه از تاریخ ـ از سا

از قطع همکاری با معتمدآریا تا بازگشت به تلویزیون بعد از ۱۰ سال

از قطع همکاری با معتمدآریا تا بازگشت به تلویزیون بعد از ۱۰ سال

عبارات مهم : سریال

همایون اسعدیان بعد از ۱۰ سال فعالیت سینمایی به تلویزیون بازگشته است تا سریال تاریخی «لحظه گرگ و میش» را بسازد. این سریال در ژانر اجتماعی سه دهه از تاریخ ـ از سال ۶۰ تا کنون ـ را روایت می کند. این کارگردان با اشاره به دشواری های ساخت سریال های تاریخی، می گوید: کاش آن موقع که تلویزیون گفت این سریال را بساز، یک نه گفته بودم و دچار این پرسشها نمی شدم! اینجا هالیوود نیست که خیابان ۱۹۳۰ آمریکا را بسازند.

همایون اسعدیان در گفت وگو با ایسنا راجع به همکاری اش با تلویزیون بعد از ۱۰ سال فعالیت سینمایی آن هم در شرایطی که تلویزیون این روزها با پرسشها مالی مواجه هست، توضیح داد: درست است تلویزیون این روزها با پرسشها مالی مواجه هست، آخرین سریال تلویزیونی من «راه بی پایان» بود که به ۱۰ سال پیش برمی گردد و بعد از آن هم سه تله فیلم ساختم و بعد از آن دیگر با تلویزیون کار نکردم. مقدمات ساخت پروژه «لحظه گرگ و میش» دو سال و نیم پیش آماده شد. آن موقع من جزو اعضای شورای بررسی طرح و فیلمنامه سیمافیلم بودم و این طرح از طرف آقای طاهری و زن انوری زاده آمد و خودم هم جزو علاقه مندان به طرح بودم که فکر کردم طرح مثبتی است و می تواند کار خوبی شود. با طرح موافقت شد و قرار شد آن را بازنویسی کنیم.

از قطع همکاری با معتمدآریا تا بازگشت به تلویزیون بعد از ۱۰ سال

به پیشنهاد محمودرضا تخشید پذیرفتم سریال را بسازم

او راجع به روند ساخت سریال «ساعت گرگ و میش» یادآور شد: از طرف سیمافیلم من را به عنوان مشاور پروژه گذاشتند که با فیلمنامه نویس گفت وگو کنم و با یکدیگر کار را پیش ببریم. بعد از مدتی مدیر وقت سیمافیلم (محمودرضا تخشید)، پیشنهاد کرد که اگر دوست دارم می توانم این سریال را خودم بسازم که ای کاش یک نه گفته بودم و دچار این پرسشها نمی شدم. پذیرفتم ولی گفتم اگر فیلمنامه آن چیزی باشد که من می خواهم آن را می پذیرم ولی واقعا جدای از شوخی اگر یک نه گفته بودم راحت می شدم آیا که کار بسیار سخت است و مجموعه ای از عوامل، ساخت پروژه های تاریخی را سخت می کند. بحث های مالی تلویزیون به یک طرف که ظاهرا تلویزیون بعد از دوره ای که ولنگ و باز پیش می رفت، حالا می خواهد سفت بگیرد. از طرفی برآوردها پایین آمده است و برآوردهایی که عنوان می شود واقعی نیست، طبیعتا به عوامل ساخت مجموعه ها فشار وارد می شود.

همایون اسعدیان بعد از ۱۰ سال فعالیت سینمایی به تلویزیون بازگشته است تا سریال تاریخی «لحظه گرگ و میش» را بسازد. این سریال در ژانر اجتماعی سه دهه از تاریخ ـ از سا

اسعدیان با اشاره به برآوردهای مالی در قالب ساخت پروژه ها مطرح کرد: ما هر لحظه در حال افراط و تفریط هستیم. از یک طرف چند سال رقم های عجیب و غریب داریم و بعد از آن یک دفعه باز رقم های عجیب و غریب منفی داریم.

دشواری های بازسازی دهه ی شصت

این کارگردان با اشاره به دشواری های ساخت سریال های تاریخی مطرح کرد: فکر می کنم اساسا در کشور ما جهت این نوع کارهای تاریخی که به چشم نمی آید شرایط مناسبی وجود ندارد. ما یک شهرک سینمایی غزالی داریم و چهار کاخ قدیمی که سریال هایی که مربوط به دوره پهلوی اول و یا آخرهای قاجار است ساختنش بسیار راحت است آیا که دکوری دارند که روی آن کار ساخته می شود. ولی در کارهایی که مجبور می شویم به سه ـ چهار دهه گذشته برویم که نه دکوری جهت آن وجود دارد و نه دیگر در پایتخت کشور عزیزمان ایران فعلی می توانید دهه ۶۰ را بگیرد، کار سخت می شود.

از قطع همکاری با معتمدآریا تا بازگشت به تلویزیون بعد از ۱۰ سال

اسعدیان گفت: در حال حاضر جهت ثبت یک سکانس از دهه ۶۰ باید بگردید و مکان هایی را پیدا کنید که ۵۰ متر آن با دهه ۶۰ تفاوت نکرده باشد. با بدبختی این اتفاق می افتد در نهایت هم به اعتقاد من چیز خوبی از آب درنمی آید.

کارگردان «طلا و مس» در عین حال راجع به دشواری بازسازی فضاهای دهه ۶۰ در دوره معاصر، اظهار کرد: اینجا هالیوود نیست که خیابان ۱۹۳۰ آمریکا را می سازند و البته از جلوه های خاص هم کمک می گیرند. به گونه ای که شما واقعا شهر نیویورک ۱۹۳۰ را می بینید. ولی ما در اینجا از خیابان ها، کوچه ها، مغازه های کنار هم و ماشین های قدیمی تکه برداری داریم و باقی کار را هم در داخل و فضای بسته می گذرانیم و این کار ما را دشوارتر می کند. در نهایت هم هزینه بر و وقت بر است و اینکه در آخر دلچرکین هستی، هنگامی که احساس می کنی فضای دهه ۶۰ را نمی توانی نشان دهی.

همایون اسعدیان بعد از ۱۰ سال فعالیت سینمایی به تلویزیون بازگشته است تا سریال تاریخی «لحظه گرگ و میش» را بسازد. این سریال در ژانر اجتماعی سه دهه از تاریخ ـ از سا

وی سپس یادآور شد: همه جای پایتخت کشور عزیزمان ایران آنقدر عوض کردن کرده است که هیچ شباهتی حتی به دهه ۸۰ هم ندارد چه برسد به دهه ۶۰. متأسفانه ما هنوز به صورت آماتوری کار می کنیم.

اسعدیان بعد از بیان مطالب بالا، راجع به ی لزوم ساخت شهرک سینمایی تازه نیز اظهار نظر کرد: ساخت شهرک سینمایی کار کلانی است و با وجود آن دیگر نیاز نیست که ما به شکل آماتور کار کنیم. در حال حاضر در شهرک سینمایی غزالی جهت سریال «سرزمین کهن» کمال تبریزی قسمت جلویی دانشگاه را بازسازی کردند یا به عنوان نمونه جهت سریال «معمای شاه» بخش هایی از میدان شهدا (ژاله سابق) ساخته شد. اگر از هالیوود صحبت می کنیم، با عوض کردن چهار لته تمام فضاها عوض می شود؛ بنابراین کار سیستم، صنعتی است و متأسفانه ما هنوز آماتوری کار می کنیم. در این زمینه به مدیران تلویزیون هم گفتم این ها مشکلاتی است که اگر در حال حاضر در شورای طرح و برنامه پیشنهاد ساخت سریالی جهت دهه ۶۰ را می دادند آن را رد می کردم؛ آیا که نه مدیران را به دردسر می انداختم و نه تولیدکنندگان را.

از قطع همکاری با معتمدآریا تا بازگشت به تلویزیون بعد از ۱۰ سال

کارگردان کندکاری هستم

او راجع به دشواری گزینش لوکیشن هایی که دهه ۶۰ را به تصویر می کشند نیز گفت: پیدا کردن جاهایی که دهه ۶۰ را به تصویر بکشیم بسیار سخت هست. ما در قسمت اول چینش یک دارالترجمه را داریم. دارالترجمه ظاهرا یک آپارتمان با چهار میز و صندلی و آدم هایی است که ترجمه می کنند ولی الان هیچ شباهتی به دهه ۶۰ ندارد. دستگاه تایپ و فکس عوض شده است و کاملا عوض کردن کرده هست. ما جهت به تصویر کشیدن دارالترجمه در دهه ۶۰ هر جا که کار کردیم آپارتمان را خالی کردیم و دکور زدیم. در حال حاضر نیز در منزل ای که یکی از لوکیشن های مهم است کاملا این منزل را خالی و آن را بازسازی کرده ایم. ما هیچ جایی را نمی توانیم در شرایط واقعی فیلمبرداری کنیم. جهت همین همه لحظات ساخته می شود ولی هیچ کدام را به شکل واقعی نداریم. به جز دانشکده دامپزشکی که هیچ فرقی با دوره رضاشاه نکرده هست. مابقی همه را عوض کردن داده ایم.

انتخاب بازیگران تازه از میان ۳۵۰۰ متقاضی

این کارگردان در ادامه گفت وگوی خود با اشاره به پرسشها متعدد دیگر در ساخت سریال های تاریخی گفت: به علت اینکه قرار است یک خانواده را در سه دهه نشان دهیم چیزی حدود پنج الی شش ماه انرژی و وقت مان را بر روی یک فراخوان گذاشتیم. فراخوانی که در آن حدود ۳۵۰۰ نفر دختر و پسر جوان شرکت کرده بودند. در این فراخوان ما نیاز به بازیگرانی داشتیم که از سن ۲۰ سالگی تا ۵۰ سالگی از آن ها استفاده کنیم که خود گریم آن ها با بضاعت سریال سازی ما به لحاظ اقتصادی صرف کند. به علت اینکه خود این کارها وقت بر است و کارکرد کار را پایین می آورد.

او با اشاره به اینکه آزمون های زیادی در بازیگران تازه به سریال «لحظه گرگ و میش» انجام شده است هست، یادآور شد: این آزمون ها در کار هم دردسر ایجاد می کند، آیا که ما سال به سال جلو نمی رویم و در همین منزل قدیمی که یکی از لوکیشن های مهم ما در دهه ۶۰ است رج می زنیم و سال های متفاوت را نشان می دهیم. از طرفی باید حواسمان باشد که گریم ها مسئله جابه جایی نداشته باشد.

اگر کارهایم آبرومندانه باشد کفایت می کند

اسعدیان با اعتقاد بر اینکه سریال های تاریخی در عین حال که سنگین هستند معمولا به چشم نمی آیند، اظهار کرد: ساخت سریال تاریخی واقعا کار سنگین و انرژی بری هست. امیدوارم از عهده ساخت این سریال به گونه ای بربیایم، نمی گویم کار درخشانی شود آیا که سنم به جایی رسیده است که فکر می کنم اگر کارهایم آبرومندانه باشد، کفایت می کند.

اسعدیان که در پشت صحنه سریال «لحظه گرگ و میش» با خبرنگار ایسنا گفت وگو می کرد، در پاسخ به اینکه آیا این سریال هم از جنس کارهای سینمایی اش خواهد بود، اظهار کرد: این سریال هم از جنس همان کارهاست. ما قرار است خانواده ای را طی سه دهه نشان دهیم. اول از اینکه سریال خیلی پرحادثه نیست، به عنوان نمونه از ابتدا با یک معما روبرو شوید یا با یک قتل و حادثه. امیدوارم بتوانیم در بستر این خانواده تحولات اجتماعی مان را در این سه دهه ببینیم. ما دهه ۶۰ را داریم و دهه ۷۰ و ۸۰ که جامعه کشور عزیزمان ایران در این سه دهه تغییرات بسیاری کرده هست. منظورم از این تغییرات خیابان ها نیست بلکه تغییرات وجودی آدم ها بوده هست. امیدواریم در بستر این خانواده، بتوانیم سرکی هم به تغییرات اجتماعی که صورت گرفته بکشیم.

«لحظه گرگ و میش» ۶۰ قسمتی می شود

این کارگردان راجع به تعداد قسمت های آینده نگری شده است جهت سریال «لحظه گرگ و میش» و مدت زمانی که ساخت آن به طول می انجامد، گفت: این سریال حدودا ۵۰ الی ۶۰ قسمت آینده نگری می شود. نگارش کار به اتمام رسیده است ولی نگارش فیلمنامه قسمتی ادامه دارد. در حال حاضر نیز ۱۵ قسمت آماده است و مابقی قرار است جهت دهه بعد آماده شود.

چرا در این سریال تاریخی از بازیگران تازه استفاده شده است است؟

اسعدیان همچنین راجع به ی چینش بازیگران و حاشیه های از بین بردن فاطمه معتمدآریا، اظهار کرد: علی رغم علاقه مدیران تلویزیون که از دست ما هم دلخور هستند، ما بازیگر صورت در این سریال خیلی کم داریم. فراخوانی دادیم و از میان ۳۵۰۰ نفر، ۷۰۰ نفر را در دفتر آزمون جداگانه گرفتیم. عموم بازیگران این سریال یا تازه هستند و یا نیمه تازه که خیلی آشنا شده است نیستند. به جز کاراکتر مادر و نقش مهم سریال که فاطمه گودرزی آن را ایفا می کند، مابقی بازیگران تازه هستند؛ البته بعضی بازیگران دیگر نیز در این سریال آشنا شده است تر هستند. جهت همین این چینش کمی کار ما را سخت می کند آیا که شما با چهار بازیگر ستاره می توانید تماشاگر را سرگرم کنید و جلو بروید ولی هنگامی که بازیگران شما اسم و رسم دار نباشند خصوصا بازیگران جوان کمی کار دلواپس کننده می شود به جهت اینکه قصه باید جالب باشد که کار دیده شود.

این کارگردان راجع به دلایل استفاده از بازیگران تازه در سریال تاریخی اش نیز توضیح داد: علت این قضیه این بود که اولا ما در این سن بازیگران آشنا شده است زیاد نداشتیم از طرفی بسیاری از بازیگران آشنا شده است ما یا علاقه به بازی در تلویزیون را ندارند و یا خیلی ها هم حاضر نیستند کار یک ساله در تلویزیون انجام دهند آیا که احساس می کنند در یک سال ممکن است موقعیت سینمایی ارزش را از دست بدهند و خود این ها باعث می شود که پاسخ هایشان محترمانه منفی باشد.

علت قطع همکاری با فاطمه معتمدآریا در «لحظه گرگ و میش»

وی راجع به عدم حضور فاطمه معتمدآریا در سریال خود گفت: با زن فاطمه معتمدآریا توافقاتمان را کرده بودیم. ایشان قرار بود در سریال حضور داشته باشند ولی علی رغم جوسازی هایی که انجام شد مبنی بر اینکه ایشان ظاهرا ممنوع التصویر هستند، ممنوع التصویر نیستند بلکه ما بر روی مواردی از فیلمنامه با ایشان به توافق نرسیدیم. از طرفی ایشان برنامه هایی جهت سفرهای خارجی داشتند و ما احساس کردیم که امکان همکاری با هم را نداریم و این تصمیم ارتباطی به این نداشت که ایشان ممنوع التصویرند آیا که تلویزیون هم از این بازیگر استقبال کرده بود و هیچ مشکلی جهت حضور ایشان نداشت. بنابراین بعد از آنکه دیدیم با زن معتمدآریا نمی توانیم همکاری کنیم از زن فاطمه گودرزی جهت کار دعوت کردیم.

۱۴ ماه «لحظه گرگ و میش»

همایون اسعدیان در بخش نهایی گفت وگوی خود راجع به ی آماده سازی و وقت پخش سریال «لحظه گرگ و میش» به ایسنا گفت: حدود ۱۴ ماه جهت ساخت این سریال وقت آینده نگری کرده ایم. به طور کلی کارگردان کندکاری هستم و به نظر هم وقت بیشتری خواهد برد آیا که کار بسیار سخت است ولی پخش آن جهت تلویزیون سال ۹۷ از شبکه سه سیما مطرح شده است هست. خوشبختانه به ما نگفته اند که سه ماه دیگر کار باید پخش شود.

واژه های کلیدی: سریال | تاریخی | سریالی | سینمایی | بازیگران | تلویزیون | کارگردان | تلویزیون | فاطمه معتمدآریا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs